Zapotrzebowanie materiałowe (MRP) w produkcji
Planowanie zapotrzebowania materiałowego (z ang. Material Requirements Planning – MRP) odgrywa bardzo dużą rolę w systemach ERP dla firm produkcyjnych. Odpowiednio wdrożony i skonfigurowany system pozwala uniknąć gromadzenia nadmiernych zapasów oraz niewystarczającego zaopatrzenia. Zbyt duży zapas surowców produkcyjnych prowadzi do:
- zwiększonych kosztów magazynowania
- zamraża kapitał firmy
- ryzyko posiadania przestarzałych zapasów – w przypadku firmy produkujących wyroby z określonym terminem ważności
- utrudniona kontrola nad dostępnymi zasobami
i wiele innych. Brak posiadania odpowiednich zapasów również wiąże się z negatywnymi konsekwencjami takimi jak:
- trudność terminowego realizowania zamówień klientów
- konieczność zamawiania w trybie pilnym surowców, które są potrzebne „na już” – zwiększone koszty związane z priorytetowymi dostawami itp.
- przerwy w produkcji
- niewykorzystane moce produkcyjne
- pogorszenie relacji z klientami – ze względu na konieczność przekładania terminów zamówień
- mniejsza konkurencyjność na rynku
Ponadto brak MRP często jest związany z koniecznością żmudnego i ręcznego przeliczania bilansu materiałowo – surowcowego. Ręczne rozkładnie każdego wyrobu gotowego na surowce a następnie sprawdzanie ich stanu na magazynie i generowanie zamówień jest nieefektywne i czasochłonne.
Moduł MRP w Symfonii
Jednym z bardzo często wykorzystywanych przez użytkowników Symfonii ERP Zarządzania Produkcją modułów jest Zapotrzebowanie. Jest on uruchamiany z poziomu Symfonia ERP Handel:
Moduł ten jest dostępny w standardzie i nie wymaga żadnych dodatkowych opłat (warunkiem jest posiadanie Symfonia ERP w wersji co najmniej 2023). Pozwala wygenerować bilans materiałowo- surowcowy, który jest niezbędny do realizacji określonych działań produkcyjnych.
Zapotrzebowanie jest generowane w oparciu o plan produkcyjny i/lub zlecenia produkcyjne. Każdy wyrób gotowy jest rozkładany na surowce, które są potrzebne do jego realizacji. Odbywa się to na podstawie wcześniej utworzonej karty technologicznej i zdefiniowanej struktury materiałowej wyrobu. W planie produkcyjnym konieczne również jest wskazanie na podstawie której karty technologicznej będzie produkowany wyrób (jeden wyrób może być produkowany na wiele sposobów – wiele kart technologicznych).
Moduł zapotrzebowania posiada wiele użytecznych funkcjonalności takich jak:
- Uzupełnianie do stanu minimalnego lub maksymalnego
- Uwzględnianie niezrealizowanych zamówień własnych (zamówienia do dostawcy, które nie zostały jeszcze zrealizowane a już są zarejestrowane w systemie)
- Uwzględnianie rezerwacji ręcznych
- Uzupełnianie do minimalnej ilości zamawiania (z ang. MOQ) i/lub do krotności zamawiania
Ponadto istnieje wiele sposobów na wybór dostawcy przez algorytm:
Wygenerowany bilans materiałowy można przykładowo wyeksportować bezpośrednio do excela i przekształcić w zamówienia obce do wybranych dostawców.
Moduł jest bardzo użyteczny dla wszystkich firm produkcyjnych, które chcą znacznie przyśpieszyć i częściowo zautomatyzować proces planowania materiałowego.
Zapraszamy do kontaktu w celu wdrożenia modułu MRP w Państwa firmie.